Branża rejsów wycieczkowych w dobie koronawirusa – kalendarium najważniejszych wydarzeń

Pandemia wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2 dotknęła większość działów gospodarki światowej. Już wiadomo, że szczególnie ucierpi na niej sektor turystyczny, w którym dalsza działalność wielu firm stanęła pod dużym znakiem zapytania.

Najważniejsze wydarzenia w branży rejsów wycieczkowych spowodowanych przez koronawirusa SARS-CoV-2:

 • 5 luty 2020 – w Jokohamie (Japonia) na statku Dimond Princess potwierdzono pierwsze przypadki koronawirusa, a statek został poddany kwarantannie. Ostatecznie wirusem zakażonych zostało 712 osób, włączając to za równo pasażerów, jak i członków załogi. W ciągu kolejnego miesiąc SARS-CoV-2 wykryto także na pokładach kilku innych statków, w tym World Dream, MS Westerdam i Gran Princess.
 • luty/marzec 2020 – w obliczu obaw związanych z ciągłym rozprzestrzenianiem się koronawirusa, rządy krajów w ramach środków zapobiegawczych, przestały wydawać zgody na wejście do portów statków wycieczkowych, a w dalszej kolejności całkowicie je zamykając.
 • 12 marzec 2020Viking zawiesza swoją działalność do 30-go kwietnia. Następnego dnia taką samą decyzję podejmują kolejni armatorzy, w tym Princess (na 2 miesiące), MSC (do 30-go kwietnia), RCL (na 30 dni, a następnie do 12-go maja).
 • 14 marzec 2020 – Kanada zamyka swoja porty dla statków wycieczkowych przewożących więcej niż 500 pasażerów do 1-go lipca. Związku z tym armatorzy odwołują do tego czasu wszystkie rejsy na Alaskę.
 • 30/31 marzec 2020 – W związku z dynamicznie rozwijającą się sytuacją z rozprzestrzenianiem się koronawirusa większość armatorów podjęła decyzję o wydłużeniu okresu zawieszenia: MSC (29.05), Carnival (15.05), NCL (10.05), Viking (30.06). W mediach pojawiła się także o informacja o śmierci członka załogi statku Marella Dream, który wykazywał podobne objawy, jak przy Covid-19.
 • 9 kwietnia 2020 – Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) przedłużyła zakaz wypływania z portów o 100 dni lub do odwołania.
 • 23 kwietnia 2020 – P&O przedłużyła zawieszenie działalności do 31-go lipca.
 • 4 maja 2020 – Carnival wydłuża zawieszenie statków do 31 lipca dla kilku statków wypływających z amerykańskich portów oraz do 31-go sierpnia dla pozostałych stref geograficznych.
 • 6 maja 2020 – Seabourn odwołuje wszystkie swoje rejsy do jesieni, kiedy to statki będą odmrażane stopniowo od 13-go października do 20-go listopada.
 • 10 maja 2020 – A-Rosa ogłosiła, że zamierza wznowić rejsy na rzekach Ren i Dunaj w Austrii i Niemczech na przełomie maja i czerwca
 • 20 maja 2020 – NCL i RCL oraz większość mniejszych armatorów przesuwa termin wznowienia na nie wcześniej niż sierpień.
 • 1 czerwca 2020 Statek rzeczny NickoVision wyruszył w pierwszy rejs od czasu zawieszenia z Passawy do Düsseldorfu. Na pokładzie znalazło się z 110 gości (połowa możliwej pojemności). 
 • 2 czerwca 2020 – P&O Cruises odwołuje wszystkie rejsy do 15 października.

Biorąc pod uwagę aktualną sytuację epidemiologiczną i to, że na świecie jest kilka aktywnych ognisk zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, to niewykluczone, że pandemia potrwa jeszcze co najmniej kilka miesięcy. Trudno w tym momencie przewidzieć jej dalsze konsekwencje dla branży rejsów wycieczkowych.