Destylarnia Glenmorangie

Być w Szkocji i nie odwiedzić żadnej z destylarni whisky, to tak jakby nie być tam wcale. Ja miałem to szczęście, że mój pierwszy raz był w jednej z najlepszych – Glenmorangie.

Z Invergordon do Tain

Destylarnia Glenmorangie znajduje się na uboczu małego, uroczego miasteczka noszącego nazwę Tain. Najtaniej dostać się tam z portu Invergordon, za pomocą lokalnego autobusu kursującego między tymi dwiema oddalonymi od siebie o 20 km miejscowościami. Droga trwająca około 20 minut wiedzie wzdłuż wybrzeża, więc jest na co popatrzeć.

Destylarania

Już na pierwszy rzut oka widać, ze chociaż Glenmorangie jest jednym z największych producentów single malt whisky w Szkocji i na świecie to sama destylarnia zachowała swój urok. Główny budynek gorzelni znajduje się pośrodku farmy, na której stanął na początku 18 wieku.

The tour

Będąc na miejscu wziąłem udział w zwiedzaniu destylarni. Za kilka funtów miałem możliwość zajrzeć za kulisy produkcji tego wytrawnego trunku. A dzięki nowoczesnemu, multimedialnemu muzeum w łatwy i przyjemny sposób poznałem historię tego niezwykłego miejsca. 

Degustacja

Ostatnim i najprzyjemniejszym elementem mojej wizyty była degustacja. Zaczęło się od podstawowej 10-cio letniej wersji Original. Następnie miałem okazję spróbować wersji premium jak Quinta Ruban, czy Lasanta. Na koniec otrzymałem próbkę ultra luksusowej Signet, czyli whisky wydestylowanej z lokalnego jęczmienia starzonej do 30. lat i whisky wydestylowanej z tzw. czekoladowego słodu (ok. 20%) starzonej przez około 10 lat. Czekoladowy słód używany jest w produkcji ciemny piw typu porter i stout. Oj było warto!!