Dubrownik

Dubrownik – miasto położone na trasie rejsu po morzu adriatyckim o zachwycającej średniowiecznej architekturze i niesamowitych widokach.

Dubrovnik Cruise Port

Główny port w Dubrowniku, gdzie cumują statki pasażerskie położony jest w bardzo malowniczej okolicy. Niestety odległość od Starego Miasta, czyli największej turystycznej atrakcji, wynosi kilka kilometrów. Na szczęście Oceania Cruises, dla której miałem przyjemność pracować zapewniała wszystkim pasażerom darmowe shuttle busy, z których mogli korzystać również pracownicy, w tym i ja.

Stare miasto

Wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego Stare Miasto Dubrownika jest jednym z najlepiej zachowanych w całości średniowiecznych miasteczek. Szczególną przyjemność sprawił mi spacer wąskimi uliczkami, z dala od tłumu turystów, którzy w większości okupują restauracyjki w centrum rynku.

Wzgórze Srđ 

Mając odrobinkę więcej wolnego czasu wybrałem się również na wapienne wzgórze Srđ, liczące sobie 412 m n.p.m. Stąd jak na dłoni widać całą panoramę miasta. Na pierwszy plan wysuwa się oczywiści Stari Grad, ale mnie osobiście oczarował widok na nieco młodsze dzielnice miasta, a także pasma gór otaczające Dubrownik. Nie omieszkałem zrobić sobie również pamiątkowej fotki na platformie widokowej, zresztą podobnie jak dziesiątki innych osób. Dodam tylko, że na szczyt można wjechać kolejką liniową, co znacznie pomogło mi zaoszczędzić czas.