FAQ – najczęściej zadawane pytania

Jak znaleźć pracę na statku?

Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę ze statkami najlepiej jest wysłać swoje CV do jednej z agencji rekrutacyjnych, które organizują rozmowy kwalifikacyjne dla armatorów.

Jakie umiejętność należy posiadać, aby otrzymać pracę na statku?

Aby rozpocząć pracę na statku na jednej z pozycji otwierających należy posługiwać się językiem angielskim w stopniu kuminkatywny (lub w przypadku niektórych armatorów – j. niemieckim), być w dobrej kondycji fizycznej oraz posiadać dużą chęć do pracy. Więcej o wymaganiach możesz przeczytać w dziale Stanowiska.

Ile można zarobić pracują na statku?

Zaczynają pracę na statku na najniższym szczeblu możemy liczyć na wynagrodzenie od 1500 do 2000$ wliczając w to napiwki oraz procent od sprzedaży. Warto jednak pamiętać, że od tej kwoty nie odciągane są żadne podatki, a nocleg oraz wyżywienie zapewnia armator. Więcej na ten temat możesz przeczytać w dziale Wynagrodzenia.

Ile kosztuje zdobycie pracy na statku?

Chcąc pracować na statku musimy się liczyć z wydatkiem rzędu 2-3 tysięcy złoty, który pokryje koszty uzyskania obowiązkowych certyfikatów, wiz, czy świadectwa zdrowia. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj.

Jak wygląda praca na statku?

Niezależnie od stanowiska praca na statku jest ciężka lub bardzo ciężka. Zazwyczaj pracuje się około 10 godzin dziennie, 7 dni w tygodniu przez 6-8 miesięcy. Najbardziej wymagające są dni na morzu, za to w niektórych portach od czasu do czasu mamy możliwość otrzymania tzw. Day-Off, czyli zwolnienia z jednej zmiany w ciągu dnia.

Ile kosztuje otrzymanie pracy na statku?

Agencje rekrutacyjne zazwyczaj nie pobierają żadnych pieniędzy za znalezienie pracy od osoby rekrutowanej. Należy jednak pamiętać, że chcą pracować na statku należy pokryć koszty uzyskania wymaganych certyfikatów oraz wiz, badań medycznych, a czasami także biletu lotniczego na samolot, który zabierze nas do portu, w którym wejdziemy na statek. Koszty te wynoszą kilka tysięcy złotych.

Czy na statek można aplikować jako para?

Polityka większości armatorów zachęca pary do wspólnego aplikowania. W praktyce wygląda to jednak różnie. Zdecydowanie jednak lepiej zaznaczyć taką chęć już na poziomie wysłania swojego CV. Gdy jesteśmy już na pokładzie o zatrudnienie partnera w tym samym miejscu jest już znacznie trudniej.