Grill z tubylcami w Amerykańskim Samoa

Samoa Amerykańskie to niewielki archipelag znajdujący się na Oceanie Spokojnym. W jego skład wchodzi 7 wysp, z czego największą pod względem terytorialnym jest Tutuila z portem Fagatogo.

Chociaż Fagatogo jest konstytucyjną stolicą Samoa to zamieszkuje ją zaledwie kilka tysięcy mieszkańców. Większy ruch panuje jedynie w centralnym punkcie tej niewielkiej miejscowości, gdzie znaleźć można targ oraz stację autobusowa. Wyspa ta ma jednak swój specyficzny klimat. Z jednej strony spacerując po okolicy znalazłem nagrobki… w przydomowych ogródkach, z drugiej oznaki zachodniej cywilizacji – luksusowe samochody i McDonalda. Generalnie jednak miałem wrażenie, że znajduje się na planie filmu „Amerykański ninjia”, bo krajobraz w około wypisz, wymaluj ten sam.

Port Fagatogo zapamiętam jednak z zupełnie innego powodu. Czekając tak na autobus, który miał mnie zawieść do jednej z restauracji w innej części wyspy, wpadłem na lokalną grupę, która zaprosiła mnie na… grilla. Będąc dziesiątki tysięcy kilometrów od domu było to naprawdę niezwykłe przeżycie i przyjemność poznania zupełnie obcej mi kultury. A przysmaki, którymi zostałem obdarowany, przyznaję bez bólu, że trafiły prosto przez żołądek do serca.

A gdyby się ktoś zastanawiał gdzie znajduje się Amerykańska Samoa, to jej lokalizację najlepiej oddaje poniższe zdjęcie z google maps 🙂