Kadyks i najlepsza kawiarnia pod słońcem

Ulubiony fryzjer, czy restauracja, do których chodzimy regularnie to rzecz całkowicie obca, gdy pracuje się na statku. Jest jednak takie jedno miejsce, do którego udaje mi się zajrzeć stosunkowo często. W dodatku kawa tam smakuje mi jak nigdzie indziej!

TOP COFFEE SHOP

TCS to niewielka kawiarenka zlokalizowana blisko terminalu pasażerskiego. Bardzo niepozorna, łatwo jest przejść koło niej i jej nie zauważyć. Ma jednak to coś, co sprawia, że czuje się tam wyjątkowo, czyniąc Kadyks jednym z moich ulubionych portów. Sam nie wiem, czy to te kolorowe napisy na ścianach, czy też może wspomnienia z pierwszego kontraktu, fajnie jest jednak mieć w tym zakręconym świecie swoje miejsca, a do takich właśnie zaliczę TOP COFFEE SHOP.

Kadyks – najstarsze miasto w Hiszpanii

Nie wypada w tym miejscu nie wspomnieć, że Kadyks to najstarsze miasto w Hiszpanii. Ma ponad 3000 lat, jest miejscem narodzin pieśni flamenco, spisano tutaj także pierwszą hiszpańską konstytucję. W historycznej dzielnicy miasta znajdują się setki wąskich uliczek, w których warto się po prostu zgubić.

Warto też zawitać to jednej z wielu lokalnych restauracyjek na któreś z przepysznych andaluzyjskich tapas. W połączeniu z produkowanym niedaleko Kadyksu wzmacnianym winem sherry smakują one wyśmienicie.

Catedral de la Santa Cruz de Cádiz 

Najbardziej charakterystycznym obiektem w Kadyksie jest miejscowa katedra. Miejscowi mówią na nią Katedra Nowa (Catedral Nueva). Wybudowano ją na początku XVIII w. na ruinach dawnej katedry gotyckiej. Dzięki swojej kopule – pokrytej połyskującymi w słońcu, złotymi płytkami azulejos, przykuwa uwagę już z oddali.

Playa de La Caleta

Ostatnim punktem, który udało mi się zwiedzić w Kadyksie jest miejska plaża. Świetne miejsce na zrobienie sobie kilku fajnych fotek na facebook-a, czy instagrama. Plaża ta jest słynna również z dość niespotykanego powodu. Otóż w jednym z filmów o agencie 007 pt. “Śmierć nadejszie jutro”, Playa de la Caleta, została wystylizowana (o ile można tak powiedzieć o plaży?) na wzór wybrzeży Hawany.

Poza miejscami, które udało mi się zobaczyć i opisać powyżej, Kadyks oferuje znacznie więcej. Mam nadzieje, że w najbliższych latach nie tylko będę miał okazję zawitać ponownie do TOP COFFEE SHOP, ale także w szczególności na Playa de la Victoria – która zdaniem wielu osób jest najlepszą plażą miejską w całej Europie!