Kanał Panamski

Praca na statku związana jest nieodłącznie z podróżami. Zwykle jednak nowe miejsca odwiedza się w czasie wolnym, co wiąże się również z koniecznością zejścia ze statku. Kanał Panamski jest jednym z tych niewielu wyjątków, gdzie nawet pracują mamy okazję doświadczyć czegoś zupełnie nowego.

Trochę teorii

Kanał Panamski to sztuczny, kanał wodny położony w Panamie łączący Ocean Atlantycki z Pacyfikiem. Zbudowany został w latach 1904–1914, a oficjalnie otwarty w roku 1920. Jest on jedną z najważniejszych dróg wodnych świata, która wydatnie skróciła trasę, jaką musiały pokonywać wcześniej statki. Niestety podczas jego budowy zmarło aż 25 tys. robotników, a kolejnych 20 tys. zaraziło się malarią lub żółtą febrą.

Śluzy

Największą atrakcją kanału jest oczywiście przejście przez śluzę. Na blisko 80 kilometrowym odcinku jest ich 12. Wpłynięcie prawie 200 metrowego statku, gdzie z lewej i prawej burty ciężko wcisnąć szpilkę naprawdę robi wrażenie. Nie mówiąc już o samym opuszczaniu lub podnoszeniu tak ogromnej jednostki.

Krajobraz

Krajobraz podczas przeprawy może się wydawać nieco monotonny i nudny, ale takie podejście to wielki błąd. Płynąc przez kanał należy się trochę w niego wczuć, bo chociaż nie było mi dane stanąć na ziemi panamskiej to zamykając oczy, tak właśnie sobie ją wyobrażam.

Widok z kamerki internetowej z jednej ze śluz.