Kilka sposobów na to by zwiedzić więcej

Jednym z najważniejszych powodów, dla których ludzie decydują się na pracę na statku, jest chęć zwiedzenia świata. Jednak niezliczone godziny spędzone w pracy, zmęczenia, a także cholernie drogi internet, często te chęci zaburzają. Poniżej znajdziesz kilka sposobów, jak mimo to zobaczyć i zwiedzić więcej w trakcie twojego następnego kontraktu.

Zacznij przygotowania już przed kontraktem

Przed każdym wejściem na statek do zrobienia jest masa rzeczy, więc często nie przykładamy uwagi do tego, w których miejscach będziemy i co można tam zwiedzić. Jest to duży błąd, bo za równo czas, jak i internet na statku to dwie bardzo cenne rzeczy. Pozostaje więc nieświadomość i błądzenie, przez co omija nas wiele atrakcji!

Warto dodać, że bardzo często pomiędzy zmianami w pracy mamy wolnego czasu na zwiedzanie zaledwie 2-3 godziny, więc aby się notorycznie nie spóźniać, wszystko musi być zaplanowane na ostatni guzik.

Ściągnij aplikację MyMap

Tytułowa aplikacja działa również w trybie off-line, co w połączeniu z GPS znacznie przyśpiesza czas dostania się do wielu miejsc, które chcielibyśmy zobaczyć. A przecież większość portów jest nam całkowicie obca, szczególnie gdy mamy okazję być członkiem załogi podczas World Cruisu. Wtedy ta aplikacja staje się dla nas bezcenna.

Utwórz listę „TOP10 Must-See”

Czasu wolnego na statku nie ma za wiele, a trzeba go rozdzielić przecież na zwiedzanie, wyjście po zakupy, czy na piwo ze znajomy, odpoczynek oraz życie statkowe (crew party etc.). W takim wypadku warto zrobić sobie listę atrakcji, na których rzeczywiście nam zależy i je odwiedzić za wszelką cenę, a inne atrakcje traktować tylko jako opcję, gdy czas na to pozwoli.

Korzystaj mądrze z dni wolnych

Czasem nasze dni wolne wypadają w miejscach, na których kompletnie nam nie zależy, przez co tylko „marnujemy” te kilka godzin wolności, które moglibyśmy wykorzystać w znacznie lepszy sposób. Zawsze pozostaje jednak możliwość porozmawiania z przełożonym albo dogadanie się z kolegami z pracy. Aktywność w tym temacie może umożliwić nam zwiedzenie miejsc, które zwykle podczas nawet 3-4 godzinnych przerw są poza naszym zasięgiem.

Bierz udział w crew tourach

Znakomitą okazją do zwiedzania są także wycieczki organizowane specjalnie dla załogi. Czasem jednak liczba osób jest na nich mocno ograniczona (ktoś musi w końcu pracować :P), więc zawsze warto być jednym z pierwszych, aby pokazać, że nam zależy.

Nadmienię tylko, że niektórzy armatorzy dopuszczają także możliwość wzięcia udziału jednego lub dwóch członków załogi w wycieczkach organizowanych dla gości. Pełni się wtedy funkcję eskorty lub pomaga osobom, które mają problem z poruszaniem się. Jest to również znakomita okazja, by zobaczyć nieco więcej!