Odnowienie kursu STWC (05/09/2019)

Korzystając z przerwy spowodowanej moim zabiegiem na przepuklinę postanowiłem wykorzystać czas by odnowić wygasłe certyfikaty z Zintegrowanego Kursu Bezpieczeństwa STWC.

Odnowieniu podlegały dwie z czterech części kursu: indywidualne techniki ratunkowe (ITR) oraz przeciwpożarowy. Ze względów czasowych zdecydowałem wybrać się ofertę ośrodka Mayday z Gdynii, tak więc czekała mnie wielogodzinna podróż nad morze. Na szczęście odnowienie obu części kursu było zaplanowane na ten sam dzień.

Po przyjeździe do Gdynii udałem się bezpośrednio do ośrodka, gdzie przez około dwie godzinny trwała część teoretyczna odnośnie ITR-u, czyli flary, sposoby ewakuacji helikopterem itd. itd. Dużo rzeczy już wiedziałem, kilka sobie przypomniałem, a kilka było zupełnie nowych.

Następnie przyszedł czas na basen, czyli ubieranie się w specjalnym kombinezon, którego głównym zadaniem jest zapobieganie utraty ciepła oraz skok do wody. Kolejne ciekawe przeżycie.

Na koniec przyszła pora na praktykę walki z pożarem, czyli obsługa różnego rodzaju gaśnic oraz przejście w masce z tlenem przez zaciemniony labirynt. Łatwo nie było, ale poszło mi to nawet dość sprawnie.

Po szkoleniu miałem jeszcze parę godzin do autobusu, więc postanowiłem, że pospaceruje sobie po Gdańsku, co zawsze jest znakomitym pomysłem 🙂

W domu zameldowałem się następnego dnia po prawie 36h, względnie zadowolony, bo choć udało odnowić się dwa certyfikaty to pozostałe dwa wymagać będą ponownej wizyty w Gdynii i Urzędzie Morskim.