W oczekiwaniu na decyzje. NCL przesyła plan restartu do CDC.

Wytyczne rządowych agencji w sprawie możliwego wznowienia rejsów wycieczkowych, zdaniem członków Międzynarodowego Stowarzyszenia Cruise Lines, wciąż pozostają bardzo niejednoznaczne i uciążliwe. Armatorzy nie pozostają jednak bierni, czego najlepszym przykładem są ostatnie działania grupy NCLH.

W poniedziałek (05/04) Norwegian Cruise Line Holdings (NCLH) przekazał list intencyjny do amerykańskiej agencji CDC (Centra Kontroli i Prewencji Chorób), w którym przedstawił swój plan wznowienia rejsów z portów w USA, obejmujący szczegółowy program bezpieczeństwa i higieny „SailSAFE” opracowany w połączeniu z uznanymi na całym świecie ekspertami, w tym z panelem Healthy Sail (HSP) utworzonym we współpracy z Royal Caribbean Cruises.

Firma, która zarządza markami Norwegian, Regent i Oceania, poprosiła o zezwolenie na rozpoczęcie rejsów 4 lipca statkami wypełnionymi maksymalnie w 60 procentach. Co więcej wszyscy goście oraz członkowie załogi będą musieli zostać wcześniej zaszczepieni.

Pozytywna odpowiedź CDC może być punktem zwrotnym dla całej branży rejsów wycieczkowych, oznaczającym, że już na jesień będzie można spodziewać się powrotu do względnej normalności.